Home > Competition > Results

Competition Results 2003

  1. Best Shop Window Display depicting a gardening theme

    1st – National Children's Home Charity Shop, 4, Crown Mead (Pauline Saywell)
    2nd – The Priest's House Museum, High Street (Mrs Eileen Carter)
    3rd – Third World Crafts, 8, Crown Mead (Mrs J Kirkbright)
    Highly Commended – Feet Accompli, 69, High Street (Sue and Alister Marshall)

    Sponsored by Wimborne Minster Chamber of Trade
  2. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Business Premises)

    1st (equal) – Tourist Information Centre, High Street (Anthea Cross)
    1st (equal) – Kitchen Style, 3, Poole Road (Gary Price)
    3rd – Steel Raymond, 31, West Street (Sally Arnold)

    Sponsored by Canford Crafts Gallery
  3. Best Small Retail Business (Shop) – Overall Display

    1st – Kitchen Style, 3, Poole Road (Gary Price)
    2nd (equal) – Lindean Studio, Leigh Road (Linda Vaughan-Walker)
    2nd (equal) – Quarterjack Jewellers, 30 High Street (Jean Cording)
    Highly Commended – Wimborne Hardware, 38 High Street (Richard Edwards)

    Sponsored by The Rising Sun
  4. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Residential/Nursing Homes)

    1st – Shamrock Court, Stevensons Close (per Ryan Baldwin)
    2nd – Charles Keightley Court (Nos 12-25) Hardy Cresent (per Jackie Healey)
    3rd – Streets Meadow, Hanham Road (per Maria Foden)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  5. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Private dwelling)

    1st (equal) – Mr and Mrs P Sargeant, 14 Chene Road
    1st (equal) – Mrs E Diffey, 21, Blind Lane
    3rd –Mrs M Thompson, 21 Grenville Road
    Highly Commended – Mrs S Denham, 13 Grove Road

    Sponsored by Joy Stride
  6. Best Group of Houses with gardens

    1st – Eastboro Housing Trust, Bartley Court and 37-71 East Borough
    2nd – Charles Keightley Court (Nos 12-25) Hardy Crescent (Jackie Healey)
    3rd (equal) – Caterstone, Chapel Lane (Mrs P Denton)
    3rd (equal) – Charles Keightley Court (Nos 1-10) Hardy Crescent

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  7. Best Group of Houses – frontage only

    1st – 1-14 Chapel Lane (The residents per Mrs Connolly, 6, Chapel Lane)
    2nd – 1-11 Coppercourt Leaze (The residents per Mr Cook, The Gate House, Coppercourt Leaze)
    3rd (equal) – Grammar School Lane (Nos 22-30) (per Mrs Shepherd, No 28)
    3rd (equal) – The Corn Market (per Mr and Mrs Berwick, No 14, The Corn Market)

  8. Best Garden – open to the public where an entrance fee is paid

    1st – The Priest's House Museum and Gardens (Emma Ayling)
    2nd – Wimborne Minster Town and Model Gardens (Stuart Beavan)
    3rd – 'Serles House' Victoria Road (Ian Willis)

  9. Best Public House – overall outside display (within town boundary)

    1st – The Rising Sun, East Street (Duncan and Catherin Townsend)
    2nd – The Albion, High Street (Annmarie McCarthy)
    3rd – The Kings Head, The Square (Colin and Val Holman)

    Sponsored by The Daily Echo
  10. Best Public House – overall outside display (Country district within 3 miles of town centre)

    1st – The Horns, Burts Hill (Edward Ellery)
    2nd (equal) – Barley Mow, Long Lane (Bruce Cichocki)
    2nd (equal) – The Vine Inn, Pamphill (LJ Sweatland)
    2nd (equal) – The Stocks, Furzehill (Andrew Garbett)

    Sponsored by Stewarts Nurseries
  11. Best Hotel, guest house or restaurant – overall outside display

    1st – The Dormers, East Borough (Carl Pearce)
    2nd – The Old House, 9, Church Street (Roz Smith)
    3rd – The Kings Head, The Square (Colin and Val Holman)

    Sponsored by Image of Wimborne
  12. Best garage forecourt display

    No Entries
  13. Best curch / churchyard / memorial garden

    1st – St. John's Church, Legg Lane (Rev Richard Tulloch)
    2nd (equal) – Elim Pentecostal Church, Leigh Road (Rev David Butcher)
    2nd (equal) – The Minster, High Street (Rev John Holbrook)

  14. Best school gardens or grounds

    1st – Wimborne First School, School Lane (Jane Mockridge)
    2nd – Memorial Garden, Queen Elizabeth's School (Andy Puttock)
    3rd – St. John's First School, St, John's Hill (Mrs Mahon)
    Special Award for Best Playgroup – Jack and Jill Playgroup, Legg Lane (Ruth Bush)

    Sponsored by Anthony & Christine Oliver
  15. Best garden visible from the road (to be nominated by the town postmen/postwomen)

    1st – Mr and Mrs A Rolfe, 111, Leigh Road
    2nd – Mr and Mrs P Sargeant, 14, Chene Road
    3rd – Mr V Baldock, 4, Greenhayes Rise

    Sponsored by The Royal Mail
  16. (a) Best annual garden visible from the road (own nomination)

    1st (equal) – Mr and Mrs P Sargeant, 14, Chene Road
    1st (equal) – Mr and Mrs A Rolfe, 111, Leigh Road
    3rd – Mrs JM Sibley, 13 Churchill Road

    or
    (b) Best perennial garden visible from the road (own nomination)

    1st (equal) – Mr and Mrs J Power, 19, Old Road
    1st (equal) – Mr A Randall, 18, Victoria Road
    3rd (equal) – Mrs M Thompson, 21, Grenville Road
    3rd (equal) – Mr and Mrs B Evans, 109, Leigh Road

    Sponsored by Wimborne Town Lodge of Moose International
  17. Best New Entry Private Front Garden

    1st – Mrs S Brocklebank, 27, Days Court, Hardy Crescent
    2nd – Mrs JM Sibley, 13, Churchill Road
    3rd (equal) – Miss S Denham, 13, Grove Road
    3rd (equal) – Mrs J Tucker, 23, Hardy Crescent

    Sponsored by The Residents of Coppercourt Leaze
  18. Best patio / balcony visible from the road

    1st – Mrs C Smeeth, 2, Welland Road
    2nd – Mayzee Williams, 150, Hardy Cresent
    3rd – Mrs M Critchell, 3, Chene Road

  19. Best back garden

    1st – Mr Ian Willis, 'Serles House' 47, Victoria Road
    2nd – Mr and Mrs P Greening, 6, Rowlands Hill
    3rd – Mr and Mrs S Cottingham, 7, Coppercourt Leaze

  20. Best use of space around apartment block

    1st – Saville Court, 75, Poole Road (per Mrs Kimber, No 9)
    2nd – Around 34, East Borough (Mrs C Potts)
    3rd (equal) – Around 45, Gullivers Court (Mrs Tomlin)
    3rd (equal) – Eastboro Housing Trust Tenants (Nos 51-69b)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  21. Best allotment

    1st – Mr J Wright (Plots 117 and 118, Cuthbury Allotments) (52, Dogwood Road, Broadstone)
    2nd – Mr D Broadley (Plot 16, Cuthbury Allotments)(19 Cuthburga Road)
    3rd – Mr R Dacombe (Plots 107 and 108 Cuthbury Allotments)(7, Victoria Road)

    Sponsored by Brian & Val Baker
  22. Largest hanging basket

    Mr and Mrs P Sargeant, 14, Chene Road

    Sponsored by Little Banks Nursery
  23. Best planted display in artistic container

    1st – Mrs S Cook, The Gate House, Coppercourt Leaze, Poole Road (Picnic Hamper)
    2nd – Wimborne Fire Station, Allenview Road (Fireman's Helmet)
    3rd – Mr and Mrs S Cottingham, 7, Coppercourt Leaze, Poole Road (Water Can)

    Sponsored by Wimborne Evening Decorative & Fine Arts Socisety
  24. Best bank / building society – overall display

    1st – National Westminster Bank, West Borough
    2nd (equal) – LLoyds TSB Bank, The Square
    2nd (equal) – Barclays Bank, The Square

  25. Emergency services – overall display

    1st – The Ambulance Station, Hanham Road (Miss Faye Gale)
    2nd – The Fire Station, Allenview Road

  26. Best garden surrounding town sign

    1st – The Tree Stump, Station Road (Carol Bartlett)
    2nd – Julians Road (Beyond the Bridge) (Phil Colwill)
    3rd – The Old Bakehouse, Leigh Road (Martin and Cathy Curtler)

    Sponsored by The Millenium Mayor, Councillor Mrs Diann March
  27. Sam and Joe's Challenge Bowl (for best special effort)

    Steele Raymond, 31, West Street (Sally Arnold)

  28. Special Award for Best Theatre

    The Tivoli Theatre, West Borough