Home > Competition > Results

Competition Results 2004

  1. Best Shop Window Display depicting a gardening theme

    1st – National Childrens's Home Charity Shop, 4 Crown Mead (Pauline Saywell)
    2nd (equal) – The Priest's House Museum, High Street (Mrs Eileen Carter)
    2nd (equal) – Wimborne Hardware, High Street (Richard Edwards)

    Sponsored by Wimborne Minster Chamber of Trade
  2. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Business Premises)

    1st – Steel Raymond, 31 West Street (Sally Arnold)
    2nd – Derek Burton (Butchers), East Street
    3rd – Kitchen Style, 3 Poole Road (Gary Price)

    Sponsored by Canford Crafts Gallery
  3. Best Small Retail Business (Shop) – Overall Display

    1st – Derek Burton (Butchers), East Street
    2nd – Kitchen Style, 3 Poole Road (Gary Price)
    3rd – Wimborne Hardware, 38 High Street (Richard Edwards)

    Sponsored by The Rising Sun
  4. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Residential/Nursing Homes)

    1st – Charles Keightley Court (Block 2), Hardy Crescent (per Jackie Healey)
    2nd – Charles Keightley Court (Block 1), Hardy Crescent (per Jackie Healey)
    3rd – Shamrock Court, Stevensons Close (per Ryan Baldwin)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  5. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Private dwelling)

    1st – Mr and Mrs P Sargeant, 14 Chene Road
    2nd – DE and J Vaughan, Lindean Flat, 4 Leigh Road
    3rd – Miss A Norman, 2 Coppercourt Leaze, Poole Road

    Sponsored by Joy Stride
  6. Best Group of Houses with gardens

    1st – West Street Court, (per Leslie Parrock, 23c West Street)
    2nd – Eastboro Housing Trust, Flats 9 - 14 Bartley Court, 71 East Borough (per The Tenants)
    3rd – Allen Court, East Borough (per Valerie Sims)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  7. Best Group of Houses – frontage only

    1st – 1-14 Chapel Lane (The residents per Mrs K Connolly, 6 Chapel Lane)
    2nd – 1-11 Coppercourt Leaze (The residents per Mr R Cook, 1 Coppercourt Leaze)
    3rd (equal) – Eastboro Housing Trust, 51 - 69b East Borough (per The Tenants)
    3rd (equal) – Tapper Court (per Mrs E Jeavons, 11 Tapper Court)
    3rd (equal) – Caterstone, Chapel Lane (per Mrs P Denton, 24 Caterstone)

  8. Best Garden – open to the public where an entrance fee is paid

    1st – 'Serles House' Victoria Road (Ian Willis)
    2nd – The Priest's House Museum and Gardens (Emma Ayling)
    3rd – Wimborne Minster Town and Model Gardens (Stuart Beavan)

  9. Best Public House – overall outside display (within town boundary)

    1st – The Rising Sun, East Street (Paul and Sandie Barker)
    2nd – The Albion, High Street (Annmarie McCarthy)
    3rd – The White Hart, The Corn Market (Amanda Bodenham)

    Sponsored by The Daily Echo
  10. Best Public House – overall outside display (Country district within 3 miles of town centre)

    1st – The Horns, Burts Hill (Edward Ellery)
    2nd – The Stocks, Furzehill (Andrew Garbett)
    3rd – The Vine Inn, Pamphill (LJ Sweatland)

    Sponsored by Stewarts Nurseries
  11. Best Hotel, guest house or restaurant – overall outside display

    No Entries
  12. Best garage forecourt display

    1st – Tice Garage, Walford Bridge (Miranda Townsend)
  13. Best church / churchyard / memorial garden

    1st – Elim Pentecostal Church, Leigh Road (Rev David Butcher)
    2nd – St. John's Church, Legg Lane (Rev Richard Tulloch)
    2nd – United Reformed Church, Chapel Lane (Roy Waring)

  14. Best school gardens or grounds

    1st – Wimborne First School, School Lane (Jane Mockridge)
    2nd – Allenbourn Middle School, East Borough (Gordon Macrae)
    3rd – St. John's First School, St John's Hill (Mrs C Mahon)
    Special Award for Best Playgroup – Jack and Jill Playgroup, Legg Lane (Paula Isaacs)

    Sponsored by Anthony & Christine Oliver
  15. Best garden visible from the road (to be nominated by the town postmen/postwomen)

    1st – Mr and Mrs A Rolfe, 111 Leigh Road
    2nd – Mr E Owen, 25 Greenhayes Rise
    3rd – Mrs J Chissell, 29 Culverhayes Road

    Sponsored by The Royal Mail
  16. (a) Best annual garden visible from the road (own nomination)

    1st – Mrs JM Sibley, 13 Churchill Road
    2nd – Mr and Mrs P Sargeant, 14 Chene Road
    3rd – Mrs M Critchell, 3 Chene Road

    or
    (b) Best perennial garden visible from the road (own nomination)

    1st – Mrs M Thompson, 21, Grenville Road
    2nd – Mrs C Potts, 34 East Borough
    3rd (equal) – Mr B Evans, 109 Leigh Road
    3rd (equal) – Mrs J Chissell, 29 Culverhayes Road

    Sponsored by Wimborne Town Lodge of Moose International
  17. Best New Entry Private Front Garden

    1st – Mr and Mrs D Polden, 14 Cuthbury Gardens
    2nd – Mr P Toms, 7 Tapper Court, Barnes Crescent
    3rd – Jane Hutchinson, The Bungalow, Allenbourn Middle School

    Sponsored by The Residents of Coppercourt Leaze
  18. Best patio / balcony visible from the road

    1st – Mrs M Critchell, 3 Chene Road
    2nd – Mayzee Williams, 150, Hardy Cresent
    3rd – Mrs I Wren, 6a Welland Road

    Sponsored by Reg and Eleanor Dunningham
  19. Best back garden

    1st – Mr and Mrs P Greening, 6 Rowlands Hill
    2nd – Mr P Toms, Flat 7, Tapper Court, Barnes Crescent
    3rd – Mrs S Cook, 1 Coppercourt Leaze, Poole Road

    Sponsored by Councillor Mrs Ivy Ellis, Town Mayor 2002-2003
  20. Best use of space around apartment block

    1st – Saville Court, 75 Poole Road (per Mrs J Kimber, Flat 9)
    2nd – Eastboro Housing Trust, numbers 51-69b, East Borough (per The Tenants)
    3rd – Allen Court, East Borough (per Valerie Sims)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  21. Best allotment

    1st – Mrs B Geldart, Plot 28 Cuthbury Allotments (8 Three Lions Close, Victoria Road)
    2nd – Mr ER Dacombe, Plots 107 and 108 Cuthbury Allotments (7 Victoria Road)
    3rd – Mr J Wright, Plots 117 and 118 Cuthbury Allotments (52 Dogwood Road, Broadstone)

    Sponsored by Brian & Val Baker
  22. Largest hanging basket

    Mr and Mrs P Sargeant, 14 Chene Road

    Sponsored by Little Banks Nursery
  23. Best planted display in artistic container

    1st – Mrs S Cook, 1 Coppercourt Leaze, Poole Road (Bicycle)
    2nd – Mrs J M Sibley, 13 Churdchill Road (Block of Pallets)

    Sponsored by Wimborne Evening Decorative & Fine Arts Society
  24. Best bank / building society – overall display

    1st – Barclays Bank, The Square
    2nd – National Westminster Bank, West Borough
    3rd – HSBC Bank, The Square

  25. Emergency services – overall display

    1st – The Ambulance Station, Hanham Road (Faye Gale and Gail Jones)

    Sponsored by Quarter Jack Jewellers
  26. Best garden surrounding town sign

    1st – Cranborne Road (Pauline Wheeler)
    2nd – The Tree Stump, Station Road (Keith and Carol Bartlett)
    3rd – Julians Road (Beyond the Bridge) (Mr P Colwill)

    Sponsored by The Millenium Mayor, Councillor Mrs Diann March
  27. Sam and Joe's Challenge Bowl (for best special effort)

    Third World Crafts, 8 Crown Mead (Joan Kirkbright)

  28. Special Award for Best Theatre

    The Tivoli Theatre, West Borough