Home > Competition > Results

Competition Results 2006

  1. Best Shop Window Display depicting a gardening theme

    1st – TWC Fair Traders, 1 Cornmarket Court, (Joan Kirkbright)
    2nd – The Walnut Tree, 1 West Borough (Jan Mouzer)
    3rd – National Children's Home, 4, Crown Mead (Pauline Saywell)

    Sponsored by Wimborne Minster Chamber of Trade
  2. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Business Premises)

    1st – The Rising Sun, 38 East Street (Ron Currall)
    2nd – The Green Man, Victoria Road, (Andrew Kiff and Margaret Kiff)
    3rd – Walford Mill Crafts, Stone Lane (Christine Lawry)
    Highly Commended – The White Hart, Cornmarket, (Danny Hawkes)
    Highly Commended – Bistro at the Mill, Walford Mill, Stone Lane, (Terry Fuller)

    Sponsored by Canford Crafts Gallery
  3. Best Small Retail Business (Shop) – Overall Display

    1st – Wimborne Hardware, 38 High Street (Richard Edwards)
    2nd – Kitchen Style, Poole Road, (Gary Rice)
    3rd – Walford Mill Crafts, Stone Lane (Christine Lawry)

    Sponsored by The Rising Sun
  4. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Residential/Nursing Homes)

    1st – Shamrock Court, Stevensons Close (Ryan Baldwin)
    2nd – Charles Keightley Court, (Block Nos 12-25) Hardy Crescent, (Jackie Healey)
    3rd – Charles Keightley Court, (Block Nos 1-10) Hardy Crescent, (Jackie Healey)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  5. Best Display of hanging or wall baskets, tubs or containers (Private dwelling)

    1st – Mrs Beryl Faulkner, 51 Churchill Road
    2nd – Mrs Rose Coote, 3 Victoria Place
    3rd (equal) – Mrs Pamela Denton, 24 Caterstone, Chapel lane
    3rd (equal) – Miss Sheila Denham, 13 Grove Road

    Sponsored by Joy Stride
  6. Best Group of Houses with gardens

    1st – West Street Court, West Street (per Jackie Wharfe)
    2nd – Eastboro Housing Trust, Flats 9 - 24 Bartley Court, 71 East Borough (per The Tenants)
    3rd – Caterstone, Chapel Lane (per Mrs Pamela Denton)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  7. Best Group of Houses – frontage only

    1st – 1-14 Chapel Lane (The residents per Mrs K Connolly, 6 Chapel Lane)
    2nd – East Boro Housing Trust, Flats 9,10,11 Bartley Court, 71 East Borough (per the Tenants)
    3rd – 1-11 Coppercourt Leaze except 8 (The residents per Anne Norman, 2 Coppercourt Leaze)

  8. Best Garden – open to the public where an entrance fee is paid

    1st – 'Searles House', 47, Victoria Road (Ian Willis)
    2nd – Wimborne Minster Model Town and Gardens, King Street (Stuart Beavan)
    3rd – The Priest's House Museum and Gardens, High Street (Emma Ayling)

  9. Best Public House – overall outside display (within town boundary)

    1st – The Green Man, Victoria Road, (Andrew Kiff and Margaret Kiff)
    2nd – The Rising Sun, East Street (Ron Currall)
    3rd (equal) – The Albion, High Street (Annmarie McCarthy)
    3rd (equal) – The White Hart, Cornmarket, (Danny Hawkes)

    Sponsored by The Daily Echo
  10. Best Public House – overall outside display (Country district within 3 miles of town centre)

    no entries

    Sponsored by Stewarts Nurseries
  11. Best Hotel, guest house or restaurant – overall outside display

    1st – Bistro at the Mill, Walford Mill, Stone Lane, (Terry Fuller)
    2ns – The Rising Sun, East Street (Ron Currall)
    3rd – The White Hart, Cornmarket, (Danny Hawkes)

  12. Best garage forecourt display

    1st – Tice Garage, Walford Bridge (Des Brinson)
  13. Best church / churchyard / memorial garden

    1st – Elim Pentecostal Church, Leigh Road
    2nd – The Minster Church of St Cuthberga, High Street
    3rd – The Memorial Garden, Wimborne Cemetery (Sue Siford and Helena Van Vuuren)

  14. Best school gardens or grounds

    1st (equal) – Wimborne First School, School Lane
    1st (equal) – Queen Elizabeth's School (Andy Puttock)
    3rd – St John's First School, St John's Hill (Mrs C Mahon)

    Sponsored by Anthony & Christine Oliver
  15. Best garden visible from the road (to be nominated by the town postmen/postwomen)

    1st – Beatrice and Richard Dopita, 10 Oakdene Close
    2nd – Eric and Christina Owen, 25 Greenhays Rise
    3rd – Jennifer O'Carroll, 5, Cuthbury Gardens

    Sponsored by The Royal Mail
  16. (a) Best annual garden visible from the road (own nomination)

    1st – Mrs June Bealing, 41 Grove Road
    2nd – Mrs B Fanner, 29 East Borough
    3rd – Mrs W Morgan, 13 East Borough


    (b) Best perennial garden visible from the road (own nomination)

    1st – Beatrice and Peter Dopita, 10 Oakdene Close
    2nd – Mrs Jill Haywood, 10 Elizabeth Road
    3rd – Mr Bruce Evans, 109 Leigh Road

    Sponsored by Wimborne Town Lodge of Moose International
  17. Best New Entry Private Front Garden

    1st – Beatrice and Richard Dopita, 10 Oakdene Close
    2nd – Mrs S R Cleeves, 9 Flower Court, Eden Grove
    3rd – Mrs June Bealing, 41 Grove Road

    Sponsored by The Residents of Coppercourt Leaze
  18. Best patio / balcony visible from the road

    1st – Miss Sheila Denham, 13 Grove Road
    2nd – Mrs M Critchell, 3 Chene Road

    Sponsored by Reg and Eleanor Dunningham
  19. Best back garden

    1st – Mrs H Mill, 8 Glendale Close
    2nd – Jim Sexton, 7 Redcotts Road
    3rd – Mr Edward Camp, Percy House, 4, East Borough

    Sponsored by Councillor Mrs Ivy Ellis, Town Mayor 2002-2003
  20. Best use of space around apartment block

    1st – Shamrock Court, Stevensons Close (per Ryan Baldwin)
    2nd – East Boro Housing Trust, 31-71 East Borough (per the Tenants)
    3rd – Moray Court, Redcotts Lane (per Michael Owen No 9)

    Sponsored by East Boro Housing Trust
  21. Best allotment

    1st – Mrs Barbara Geldhart, Plot 27 Cuthbury Allotments (8 Three Lions Close)
    2nd – Mr John Wright, Plots 117 and 118 Cuthbury Allotments (52 Dogwood Road, Broadstone)
    3rd – Mr Maurice Bealing, Plot No 7 Julian's Road Allotments (41 Grove Road)

    Sponsored by Brian & Val Baker
  22. Largest hanging basket

    The White Hart, Cornmarket, (Danny Hawkes)

    Sponsored by Little Banks Nursery
  23. Best planted display in artistic container

    1st – 'Row Boat' The Rising Sun, East Street (Ron Currall)
    2nd – 'Bicycle' Ploice Station, Hanham Road (Station Personnel)
    3rd – 'William Morris Window Boxes' 47 Victoria Road (Ian Willis)

    Sponsored by Wimborne Evening Decorative & Fine Arts Society
  24. Best bank / building society – overall display

    1st – HSBC Bank, The Square (Karen Wyatt)
    2nd – National Westminster Bank, West Borough (Rob House)

  25. Emergency services – overall display

    1st – The Police Station, Hanham Road (PC 1122 Gary Miller, PC 1102 Tony Faramus, PC 61 Jane Brittain and Lousie Busfield)
    2nd – The Ambulance Station, Hanham Road (Gail Jones, Nick Crawford, John Spiers, Steve Watkinson)
    3rd – The Fire Station, Allenview Road

    Sponsored by Quarter Jack Jewellers
  26. Best garden surrounding town sign

    1st – The Tree Stump, Station Road (Keith and Carol Bartlett)
    2nd – Victoria Road (Derrick Foote and Neighbours)
    3rd – Julians Road (beyond the bridge) (Val Whiteley and Tony Shepherd)

    Sponsored by The Millenium Mayor, Councillor Mrs Diann March
  27. Sam and Joe's Challenge Bowl (for best special effort)

    The Police Station Hanham Road

 

Poetry Competition Results 2006

Budding Poets responded well to the new Competition organised by Wimborne in Bloom ... the Poetry Competition attracted 30 entries. It was open to all residents and those from the surrounding area connected through schools and local organisations.

Councillor John Perry, Wimborne Minster Town Mayor 2005-2006 proposed and sponsored the new competition and was absolutely delighted with the number of entries received. " The quality of the work produced was of a very high standard giving the judges a difficult task in selecting the winners, " said Cllr. Perry. He hoped there would be even more entries next year as this new competition encourages more people in the community to become involved in the 'In Bloom' Campaign.

 

Art Competition Results 2006

For the third successive year Wimborne in Bloom organised an Adult Painting Competition in addition to its Schools Painting Competition which has been organised since Wimborne in Bloom started 14 years ago.

The title for both competitions was 'Wimborne' and although the Adult entries were somewhat on the low side we received over 100 entries from 5 schools. The Competition was co-ordinated by Wimborne in Bloom Schools Co-ordinator Elizabeth Colwill. The Adult Competition was judged by Demeter Dykes, Chairman of East Dorset Group of Artists and Elly Scrivener, a local Printer and Painter. The Schools Competition was judged by the Mayor and Mayoress of Wimborne Minster Robin and Sue Cook and Phil Colwill, a retired Head Teacher.

The results of the Adults Competition were as follows:-

The Schools Competition results were as follows:-

Class R (Reception)

1stLilly Hicksage 5Pamphill C of E First School

Group 1

1stRhea Taylorage 7St John's C of E First School
2ndFlinn Sessionsage 5Pamphill C of E First School
3rdDavid Rimmerage 6St John's C of E First School
Highly CommendedAnnabel Coatesage 7Pamphill C of E First School

Group 2

1stBen Jonesage 8St John's C of E First School
2ndShakiya Linleyage 9Wimborne First School
3rdDaniel Rammage 9St John's C of E First School
Highly CommendedPaige Frostage 8St John's C of E First School

Group 3

1stHolly Daniels
Corrine Williams
age 11Allenbourn Middle School
2ndCleo Stoddartage 10Allenbourn Middle School
3rdSam Wellsage 11Allenbourn Middle School
Highly CommendedAlice Haineage 11Allenbourn Middle School

Group 4

1stCharlotte Richardsonage 14Queen Elizabeth's School
2ndMary Martinage 14Queen Elizabeth's School
3rdKatie Campbellage 14Queen Elizabeth's School
Highly CommendedVicky Elsburyage 14Queen Elizabeth's School